Pokus o ovládnutie funkčnej demokraticko-samosprávnej kultúrnej inštitúcie Matice slovenskej
Keď sme zakladali DAV DVA výraznú časť článkov sme venovali téme alternatívnym spôsobom riadenia podnikov s dôrazom na demokratizmus a sociálne otázky (ekonomická demokracia, družstevníctvo/kooperatívy, samosprávy, sociálne podniky, komúny, kibuci, soviety, priamo-demokratické podniky či koncept participatívnej ekonomiky, energeticky sebestačné projekty). Dávid Diczházy, Tomáš Bóka, Marek Kopilec a ďalší písali články v printových číslach DAV DVA či na webe o konkrétnych príkladoch ako Slušovice, Mondragon, Marinaleda, Okrasa, Tatrachema, Trstená, Kněžice, Jurkovičov Spolok gazdovský, Ormisovo prvé potravinové družstvo či energeticky sebestačný Wolfhagen.
Tieto drobné utópie vytvárajú nádej, že svet alebo aspoň inštitúcia sa dá meniť od individualizmu ku kooperácii aj v podmienkach dominujúceho neoliberalizmu. Keď neodavisti písali tieto články, netušili, že princíp demokratickej samosprávy, ktorý je analogický kolektivistickému anarchosyndikalizmu, funguje v praxi v najstaršej slovenskej kultúrnej inštitúcii Matici slovenskej. Základ fungovania tejto inštitúcie totiž stojí na zdola volených zástupcoch, delegátoch veľkého Snemu Matice slovenskej, ktorí volia samotného predsedu a vedenie inštitúcie. Taktiež tento demokratický princíp umožňuje v prípade zlého riadenia vedenie odvolať. V Matici tak fungujú demokratické mechanizmy podobne ako v samosprávnych podnikoch, o ktorých sa písalo v DAV DVA, samozrejme v mantineloch stanov organizácie. Teórie o akých píšu David Schweickart či Michael Albert, komunitaristi a sociálni filozofi, teda môžu skutočne fungovať v praxi. Je paradoxné, že vydavateľ, ktorý vydával knihy od týchto autorov, dnes aktívne bojuje proti matičnej samospráve.
Čítajte viac v článku DAV DVA: https://davdva.sk/matica-slovenska-ako-ukazkovy-priklad-demokratickej-samospravy-v-kontexte-prebiehajuceho-pokusu-o-jej-ovladnutie-a-destrukciu-pohlad-na-situaciu-optikou-dav-dva/
"demokraticko-samosprávnej kultúrnej... ...
Celá debata | RSS tejto debaty