MARTIN, 7. máj 2025 – Matica slovenská ocenila 12 významných osobnosti odboja ako Baník, Barč-Ivan, Bulík, Hirner, Marták, Matula, Nálepka, Ruppeldt, Štefánik, Turzo, Ursíny a Žingor. Ocenenia prevzali rodinní príslušníci, príbuzní alebo rodáci. IÚ MS uvádza, že k SNP sa zapojilo desiatky pracovníkov, funkcionárov i členov Matice slovenskej.
Report aj s fotografiami je prvý špeciálne na webe DAV DVA.
Niektorí pracovali v ilegálnych skupinách priamo v Matici, iní sa pridali k partizánskym jednotkám alebo sa angažovali v rozhlasovom vysielaní proti režimu, či v matičnom divadle ako súčasť kultúrneho odboja. Niektorí padli, iní boli väznení, mučení alebo deportovaní. No práve títo ľudia sa stali morálnymi víťazmi vojny, nositeľmi demokratického odkazu a živými dôkazmi, že Matica slovenská bola hlbokou studnicou slovenského ducha a odporu.
Podujatia sa zúčastnili poslankyne za stranu SMER – SLOVENSKÁ SOCIÁLNA DEMOKRACIA, čitateľky a podporovateľky DAV DVA Marcela Čavojová a Zuzana Matejíčková, poslanci HLAS – SOCIÁLNA DEMOKRACIA Michal Bártek, Dávid Demečko a Ivan Hazucha, jeho excelencia veľvyslanec Kubánskej republiky Rafael Pino Béquer, za Ministerstvo kultúry SR (odbor štátneho jazyka) Eva Smolíková, primátor mesta Martina Ján Danko, predseda Výtvarného odboru Matice a súčasne zástupca SZPB Ladislav Skrak, zástupkyňa Živeny Zuzana Kmeťová, riaditeľ sekcie verejnej a kultúrnej diplomacie ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Roman Bužek, starostovia a primátori obcí, no najmä rodina oceňovaných osobností ako napr. Alexander Nálepka, synovec Jána Nálepku, Igor Hodža, vnuk Jána Ursínyho, Ján Marták, syn Jána Marták a mnohí ďalší. O hudobný program sa postaral spevácky súbor HAČURE, ktorý zaspieval partizánske, sovietske, ale aj ľudové piesne.
Poslanci a poslankyne sa poďakovali Matici slovenskej za aktívne pripomínanie slovenských osobností, špeciálne v kontexte 80. výročie konca Druhej svetovej vojny tých, ktorí sa obetovali za slobodu národa. Poslanec Ivan Hazucha tiež vyzdvihol knihu BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU a citoval známy citát Ladislava Novomeského:
„…vlastnou materou európskej tragédie 1933 – 1945 bolo dôsledne liberalistické chápanie demokracie, ktoré malo opanovanú západnú Európu. Bola za slobodu i za cenu neslobody.“
POZRI AJ: BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU: Profesor Svetozár Krno recenzuje * Matica slovenská odprezentovala v Košiciach knihu BOJOVALI ZA NAŠU SLOBODU
Prítomní si následne vypočuli zostrih dobového rozhlasového vysielania z čias Povstania i záverečných hodín vojny, doplnený piesňami v podaní speváckeho súboru Hačure z Humenného pod vedením člena Výboru MS Miroslava Kerekaniča. Symbolicky sa tak preniesli do mája 1945 – do chvíľ, keď Slovensko oslavovalo porážku nacizmu a návrat k slobode. Podujatie pripomenulo aj pamiatku Ladislava Sáru, prvého hlásateľa Slobodného slovenského vysielača, ktorý bol aktívnym matičiarom. Jeho hlas zaznel do éteru 29. augusta 1944 veršom „Mor ho!“ – stal sa tak jedným zo symbolov protifašistického odporu. Spomínané boli aj významné postavy slovenského verejného a kultúrneho života ako Laco Novomeský či Vladimír Mináč – predsedovia Matice slovenskej, ktorí sa rovnako zapojili do SNP, uvádza IU MS.
Podujatie moderoval tajomník Matice slovenskej Peter Schvantner, ktorý ho uviedol nasledujúcimi slovami:
Byť verný slovenskej vlasti a slovenskému národu, neznamená iba spomínať – znamená to predovšetkým vždy stáť na strane spravodlivosti aj v najtemnejších časoch. Dnes vzdávame úctu tým, ktorí pred osemdesiatimi rokmi bojovali a mnohí aj padli za našu slobodu. Ich obeta nás zaväzuje — pamätať a chrániť ich životnú cestu a osobnostný príklad pre budúce slovenské generácie. Ocenenie, ktoré dnes udelíme in memoriam je prejavom veľkej úcty k našim predchodcom. Ide súčasne aj o matičiarov – členov a činovníkov Matice slovenskej, ktorí sa pred vojnou a i počas nej zapojili do rozvoja národnej kultúry.
Ich pamiatka nás zaväzuje chrániť to, za čo bojovali – demokraciu, slobodu a vzájomnú toleranciu, na ktorých Matica slovenská vznikla v roku 1863 a obnovila sa v roku 1919. V tejto súvislosti chcem pripomenúť pamiatku Ladislava Sáru, prvého hlásateľa Slobodného slovenského vysielača. Práve povstalecké vysielanie v Banskej Bystrici začalo úryvkom legendárnej básne od štúrovca Sama Chalupku „Mor ho!“ Stala sa súčasne slovenským mottom boja proti nemeckému nacizmu a fašistickej ideológii.
Pre nás matičiarov je súčasne veľkou hrdosťou, že Ladislav Sára bol aktívnym členom Matice slovenskej a niekdajším pracovníkom matičného rozhlasu v Martine. Do SNP a protifašistického odboja sa zapojili aj predsedovia MS – Laco Novomeský, ktorý má v našom národnom panteóne v Martine bustu a Vladimír Mináč, ktorého bustu matičiari odhalili v aleji dejateľov v Rimavskej Sobote.
24. decembra 1943 v Bratislave, na Gajovej ulici bola podpísaná tzv. Vianočná dohoda, na základe ktorej vznikla v tom čase ilegálna Slovenská národná rada. Po vypuknutí Povstania sa stala najvyšším orgánom politickej moci na Slovensku. Treba zdôrazniť, že súčasná Národná rada Slovenskej republiky právne a dejinne vychádza z povstaleckej Slovenskej národnej rady a je kontinuálne najdlhšie existujúcim slovenským politickým a zastupiteľským orgánom v našich dejinách. … Jedným zo signatárov Vianočnej dohody bol i podpredseda povstaleckej SNR a dlhoročný člen výboru Matice slovenskej – Ján Ursíny, ktorý bude taktiež dnes ocenený.
Predseda MS Marián Gešper predniesol dojímavý príhovor o odkaze obetí a potrebe chrániť hodnoty, za ktoré položili život. Vo svojom príhovore uviedol:
„Matica slovenská sa prostredníctvom svojich členov, funkcionárov a aktivistov výrazne zapojila do SNP a organizovanej protifašistickej rezistencie. Títo dvanásti morálni víťazi druhej svetovej vojny sú toho žiarivým príkladom. Aj keď boli rôznych politických, náboženských a názorových presvedčení, spájala ich činnosť v prospech najstaršej národnej a kultúrnej ustanovizne Slovákov, kultúrne aktivity v prospech slovenského národa. Matica sa aj prostredníctvom ich odkazu hlási k protifašistickým a demokratickým hodnotám.“

Fotografie na DAV DVA.
V Matici by ste našli v tých časoch oveľa... ...
Celá debata | RSS tejto debaty