VO VEKU 88 ROKOV ODIŠIEL PÁPEŽ MIERU. DLHODOBO USILOVAL O NASTOLENIE MIERU MEDZI RUSKOM A UKRAJINOU…
Presne na Veľkú noc, 21. apríla 2025, vo veku 88 rokov zomrel po ťažkej chorobe Jorge Mario Bergolio, pápež František. Redakcia DAV DVA vyjadruje úprimnú sústrasť osobnosti, ktorá sa výrazne zasadila za ideu mierovej spolupráce medzi národmi a náboženstvami, ako aj medzi jednotlivými kresťanskými denomináciami, ale aj za ekologickú a sociálne spravodlivú spoločnosť. Pápež František len pred nedávnom navštívil Slovensko, pričom aj počas svojej misie výrazne zdôraznil potrebuje jednoty, mieru a spolupráce.
Konzumizmus a relativizmus sú rakovinou spoločnosti.
pápež František
Pápež František sa narodil 17. decembra v Buenos Aires (Argentína) a stal 266. pápežom katolíckej cirkvi, rímskym biskupom, suverénom štátu Vatikán, ktorého zvolilo konkláve v roku 2013. Išlo o prvého pápeža, ktorý bol narodený mimo Európy od 8. storočia. Vzdelaním bol chemik, pričom v 21. roku života vstúpil do Tovaryšstva Ježišovho, na ktorého fakultách študoval filozofiu, teológiu a sociálne vedy. Tu vyučoval a získal titul profesora teológie. V rokoch 1973 až 1979 pôsobil ako jezuitský provinciál v Argentíne, od roku 1998 bol arcibiskupom Buenos Aires a argentínskym primasom, od roku 2001 kardinálom.
Pápež František sa vyznačoval skromnosťou, sám žil v malom byte, jazdil verejnou dopravou a mal silné sociálne cítenie. Sám poukázal na odkaz Fratiška z Assisi, aby cirkev bola cirkvou pre chudobných. Podľa pápeža Františka je relativizmus a konzum rakovinou spoločnosti. Stal sa tiež kritikom ideologickej kolonizácie, ktorá vnucuje národom uniformitu. Upozorňoval na to, že takáto kolonizácia chce zmiesť všetky tradície, zákony, históriu a náboženstvo s cieľom vytvorenia uniformnej kultúry. Pápež František bol tiež dlhodobo označovaný ako pápež mieru nakoľko dlhodobo žiadal pozastavenie všetkých vojnových konfliktov, volal po diplomacii a zastavení militarizácie.
K najodvážnejším výrokom pápeža Františka patrí ten z roku 2022, kedy prehlásil, že za vojnu môže „štekanie NATO pred bránami Ruska“, čo vyvolalo pobúrenie vojny-chtivých aktivistov, aj zo slovenského prostredia médií hlavného prúdu podporujúcich eskalovanie vojny.
Pápež František bol tiež tvrdým kritikom voľného trhu, neoliberalizmu a globalizácie v tej podobe, ako ju poznáme. Prehlásil, že „socialisti a kresťania majú spoločnú misiu – vybudovať lepší bratskejší svet.“ Pri stretnutí s prezidentom Evom Moralesom vyjadril, že aj v dnešnom svete je množstvo roľníkov bez pôdy, rodín bez obydlí, pracujúcich bez práv a mnoho ranených bez svojej dôstojnosti. Taktiež pri tejto príležitosti poukázal na to, že aj v 21. storočí sa dejú vojenské konflikty. V kontexte ekumenizmu a zjednotenia ľudstva, možno tiež pripomenúť, že v roku 2012 neváhal pokľaknúť pred evanjelickým kazateľom v Buenos Aires, aby od neho prijal požehnanie. Taktiež sa zúčastnil v roku 2012 židovského sviatku Chanuka.
za REDAKCIU DAV DVA
V ideologickom zameraní portálu Dav Dva ide... ...
čo myslíš ako dlho by trvalo rusom zabrať... ...
Štekanie NATO pred bránami Ruska - to je celý... ...
Celá debata | RSS tejto debaty