Založ si blog

Manifest Mináčovskej ľavice

DAV DVA na svojej stránke opätovne zverejnil manifest.

Manifest môžno ľubovoľne šíriť, a ak s ním súhlasíte, môžete ho dole v komentároch podpísať.

MANIFEST MINÁČOVSKEJ ĽAVICE 

Mináčovská ľavica prijíma všetko pozitívne zo skúseností s budovaním socializmu (rozvoj sociálneho zabezpečenia obyvateľov ČSSR v sedemdesiatych rokoch) a  plne reflektuje všetky negatívne javy (cenzúra, perzekúcie v päťdesiatych rokoch, obmedzovanie umeleckej resp. tvorivej slobody, likvidácia národnej inteligencie, umelé presadzovanie proletárskeho kozmopolitizmu či prenasledovanie pre svetonázorové a náboženské presvedčenie).

Mináčovská ľavica po vzore Novomeského, Clementisa, Mináča, Husáka a ďalších odmieta oddeľovať socializmus od národa. Národné chápe Mináčovská ľavica ako základnú komunitárnu kategóriu spojenú s úsiliami o vybudovanie socializmu v lokálnych podmienkach. Internacionálne vníma Mináčovská ľavica ako medzinárodné úsilie o vybudovanie sociálne spravodlivej a mierovej spoločnosti v kooperácii s inými národmi, teda po vzore Kollára a Šafárika, nie ako popretie existencie národných identít, ale ich kooperáciu k budovaniu humanizmu. Slovenský národ reprezentujú (ako kategóriu) všetci jeho občania so slovenskou občianskou príslušnosťou, ktorí sú teda oprávnení voliť politických predstaviteľov slovenského národa, teda aj národnostné menšiny, ktoré prijali túto kategóriu.   Mináčovská ľavica zároveň podporuje všetky úsilia o národné a sociálne oslobodenie národov vo svete, ktoré smeruje k socialistickej spoločnosti.

Mináčovská ľavica predpokladá, že socializmus možno vybudovať iba prostredníctvom sociálne emancipovaných národných štátov a odmieta (ako nereálny a naivný) predpoklad nastolenia socializmu zhora (najmä po skúsenostiach s praktikami a aktivitami tzv. západných ľavicových strán v Europarlamente, ktoré sa maximálne vzdialili od cieľa vybudovania socialistickej spoločnosti). 

Mináčovská ľavica odmieta militarizmus, podporuje mierové úsilia, uvedomujúc si riziká jadrovej apokalypsy.

Mináčovská ľavica odmieta tak extrémny centrizmus (progresivizmus), ktorý sa prezentuje ako liberalizmus popierajúci základný liberálny princíp slobody slova (k progresivizmu sa hlási aj tzv. „západná liberálna ľavica“), ako aj extrémny konzervativizmus (ľudáctvo). Oba javy považuje za spoločensky deštruktívne, pričom prvý speje k extrémnemu individualizmu, svojvôli jednotlivcov, spoločenskej deštrukcii, zavádzaniu politickej korektnosti a cenzúry (cancel culture) a druhý k extrémnemu izolacionizmu, šovinizmu, antisemitizmu a rasizmu.  Mináčovská ľavica zároveň neodmieta pokrokové prvky historických bojov socializmu späté s liberalizmom (boj za slobodu slova, sloboda umeleckej tvorby, všeobecné volebné právo, boj proti feudalizmu, poddanstvu a otroctvu, boj za rovnoprávnosť), ako aj konzervativizmu (fungujúca rodina v ekonomickom a sociálnom zmysle ako základná bunka spoločnosti, pozitívne sociálne prvky v tradíciách, dejinná kontinuita, národno-emancipačné úsilia generácií národného obrodenia). Mináčovská ľavica odmieta perzekúcie ľudí pre názor či ideové presvedčenie a odmieta fenomén cancel culture nakoľko v neslobodnom prostredí nie je možný slobodný rozvoj kultúry, filozofie, umenia či vedy. Mináčovská ľavica predpokladá, že človek si môže sám slobodne vybrať, ktorým ideám veriť a ktoré odmietnuť bez toho, aby ich reguloval štát alebo súkromné korporácie.

Mináčovská ľavica podporuje demokratické princípy tak v ekonomickej (podpora samosprávneho riadenia, družstevníctva), ako aj politickej sfére (suverenita vlády je vždy spojená s demokratickou zvrchovanosťou ľudu, ergo moc a legitimita moci pochádza vždy od ľudu). Mináčovská ľavica zároveň odmieta rôznorodé formy podvodnej mediálnej manipulácie politických strán a aktivistov pri marketingových stratégiách, ktoré zároveň spôsobujú informačný smog a hodnotovú dezorientáciu.  Preto navrhuje vytvorenie jednotnej platformy (webová stránka či úradná tabuľa v meste či obci), kde by sa ľudia rozhodovali ako voliť iba na základe prezentovaného politického programu.

Mináčovská ľavica je antikapitalistická a usiluje o podporu všetkých prvkov, ktoré povedú slovenskú spoločnosť k socializmu a (predpokladom pre budúcu spoločnosť je aj podpora idey kooperativizmu v lokálnych podmienkach).

Mináčovská ľavica podporuje znárodnenie strategických podnikov a posilnenie úlohy štátu, odmieta ďalšiu privatizáciu veľkých podnikov, no zároveň nechce klásť zákonne prekážky ekonomickej iniciatíve jednotlivcov pri ich samostatnej zárobkovej činnosti pokiaľ nezasahuje do práv iných.  

Mináčovská ľavica podporuje rozvíjanie verejného priestoru a odmieta jeho komercionalizáciu tak vo fyzickej podobe (ulice, parky, námestia, nábrežia atď.), ako vo virtuálnej (internet).

Mináčovská ľavica podporuje zdanenie veľkých korporácií a progresívnu daň. 

Mináčovská ľavica nadväzuje na pokrokové inšpirácie slovenských dejín v národnom obrodení, počnúc bernolákovcami, Generáciou Všeslávie, štúrovcami, hlasistami, davistami a ďalšími inšpiratívnymi generáciami s cieľom vyzdvihnutia ich pokrokových sociálnych a národno-emancipačných úsilí.

Mináčovská ľavica je za náboženskú slobodu okrem náboženských extrémov, ktoré nie sú v súlade s humanistickými princípmi.

Mináčovská ľavica podporuje primárne rozvoj slovenskej kultúry a vníma kontinuitu s pokrokovými tvorcami slovenskej kultúrnej stavby. Zároveň slovenskú kultúru neizoluje od svetovej a po vzore medzivojnového DAVu (európske avantgardy v literatúre, filme či divadle, preklady svetovej literatúry, moderná architektúra atď.) prijíma zo svetovej, ako aj domácej kultúry (napr. pokrokový odkaz štúrovcov) pozitívne inšpirácie.

Mináčovská ľavica je za zdravý a prirodzený, teda nedoktrinársky, environmentalizmus a rozvíja pozitívny vzťah k verejnému priestoru a prírode. 

Podporovateľ Mináčovskej ľavice nemusí byť nutne organizovaný v politickej strane. Idey Mináčovskej ľavice môže rozvíjať tak na poli kultúry a umenia, ako aj v reálnej politike. Mináčovská ľavica nie je viazaná na žiadnu politickú stranu, no zároveň môže mať ideové prieniky s viacerými slovenskými politickými stranami sociálneho (resp. sociálno-demokratického), národného (národno-konzervatívneho), environmentálneho či socialistického (alebo komunistického) charakteru.

Ľuboš Blaha sa na tlačovej konferencii jednoznačne prihlásil k filozofickému odkazu davistov

11.06.2024

Vyšlo na DAV DVA. Slovenský filozof, politológ, v súčasnosti podpredseda NRSR a novozvolený europoslanec a dlhoročný spolupracovník redakcie DAV DVA sa na dnešnej tlačovej konferenciii SMER-SSD k výsledku Eurovolieb prihlásil k odkazu davistov ako slovenskej ľavici, ktorá je protikladom ľavici „bruselskej“: „Budeme jasne hovoriť, že sme iní. Pokiaľ cítime, že niektoré [...]

Česká osvietená komunistka Kateřina Konečná to dala na 115 tisíc hlasov: Porážka Fialovej vlády je reálna, bolo to aj referendum o mieri, uviedla

10.06.2024

Katarína Konečná z Komunistickej strany Čiech a Moravy sa druhý krát dostala do Europarlamentu. Už v minulosti získala 39 tisíc hlasov (6,94%). Napriek tomu, že ľavicové sily KSČM a ČSSD v ČR absolútne zlyhávajú (čo je však chyba najmä predchádzajúceho prestarnutého vedenia), osobnosť Kateřiny Konečnej je nádejou, že ešte nič nie je stratené. Koalícia STAČILO! [...]

Credo Roberto experto

06.06.2024

Dneska bez komentára. Čo by sa stalo keby Kennedy prežil? Udial by sa Vietnam? Video si môžete pozrieť na DAV DVA. Alebo tu.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

vlak, pardubice, zrážka, regiojet, nehoda

Inšpekcia: Rušňovodič RegioJetu bol oddýchnutý, návestidlo Stoj videl. Minister poprel informácie niektorých médií

12.06.2024 18:13

Minister dopravy Martin Kupka poprel informácie niektorých médií, že príčinou tragickej nehody bol nefunkčný zabezpečovací systém počas rekonštrukcie železničnej stanice v Pardubiciach.

Ukrajina stretnutie PHT070

Kmec: Slovensko podporí Ukrajinu pri jej obnove aj integrácii do EÚ

12.06.2024 18:00

Na Konferencii o obnove Ukrajiny v Berlíne Slovensko potvrdilo, že chce podporovať Ukrajinu v jej obnove a európskej integrácii.

pellegrini a kubis

Pellegrini vytiahol tromf. Len aby ho nestratil ako kedysi Fico. Prečo môže byť Kubiš prínosný v Grasalkovičovom paláci?

12.06.2024 18:00

Peter Pellegrini sa rozhodol správne, keď si vybral Jána Kubiša za svojho kľúčového poradcu. Mieni mu však radiť počas jeho celého funkčného obdobia?

ondrejgorod2

kolektívna identita redaktorov DAV DVA

Štatistiky blogu

Počet článkov: 19
Celková čítanosť: 31922x
Priemerná čítanosť článkov: 1680x

Autor blogu

Kategórie